Zabijáci. Jak vás paraziti pohltí zevnitř

Paraziti pod mikroskopem

Nedávno ve vědeckém světě zahučely zprávy z Holandska. 17 dobrovolníků souhlasilo s injekcí nebezpečných parazitů - schistosomů (způsobujících vážné onemocnění schistosomiázy) - do krve. Podle vědců každoročně tato nemoc zabije životy až 200 tisíc lidí po celém světě. Nizozemští odborníci tedy přistoupili k vývoji vakcíny - aby ji mohli otestovat, lidé byli infikováni schistosomiázou.

Výsledky studie dosud nebyly zveřejněny, není známo ani to, co se stalo se 17 lidmi, kteří riskovali své zdraví ve prospěch vědy. Jedna věc je však jasná: paraziti nadále znepokojují celý svět.

Na Zemi žije více než 7 miliard lidí. A třetina z nich nese hlísty (u obyčejných lidí - červy). Jedná se o parazity, které způsobují vážná a extrémně nepříjemná onemocnění (schistosome je také červ). Alespoň takové odhady poskytuje Světová zdravotnická organizace.

Existují ještě strašnější informace: miliony lidí každý rok umírají na parazitární nemoci. Postiženy jsou zejména tropické oblasti, kde jsou ideální podmínky pro šíření jakéhokoli bahna (vysoká vlhkost, teplo, nehygienické podmínky). Ale i tam, kde je tropů málo, jsou paraziti všudypřítomní.

Každý rok se na helmintiázu léčí desítky tisíc lidí. Například na začátku roku 2018 se objevily informace, že je zvýšen výskyt ascariázy (škrkavka je typem červa).

Sanitární oddělení dokonce vypracovalo návrh normativního aktu, který jasně upraví práci v boji proti helmintiáze. Problém je zjevně vážný.

Helmintové v lidském těle

Helmintové jsou různí - kulatí a plochí, žijící ve vodě, na souši, ve zvířecích výkalech atd. , Ale všichni jsou velmi nebezpeční. Obvykle se dostávají do lidského těla kontaminovanou vodou nebo potravinami. Často však stačí jen jíst se špinavýma rukama, aby se larvy parazitů dostaly dovnitř a už ve střevech dorostly do desítek centimetrů. Existují typy parazitů, které mohou vstoupit do těla kůží nohou, pokud chodíte bosí po zemi, kde žijí larvy.

Červi doslova požírají tělo zevnitř. Mohou způsobit žloutenku, sepsi (otravu krve), problémy s klouby a nervovým systémem (nepočítáme-li nekonečné zvracení, průjem a další problémy se střevem).

Nejčastěji jsou děti nemocné. Mají tendenci si zapomenout umýt ruce před jídlem a po použití toalety si často dávají špinavé hračky do úst a při hraní venku (zejména v létě) mohou sníst trochu písku a usrkávat špinavou vodu z otevřené nádrže. Ale dospělí jsou také „pod zbraní" červů.

Z helmintiázy jsou nejčastější askarióza, toxokaróza, trichocefaloza, strongyloidóza a ankylostomiáza. Jména nepůsobí znepokojení, pouze pokud je ve vyhledávači nebodujete a přejdete do sekce „obrázky" - ano, takoví nechutní obrovští červi ve vás mohou žít.

Červi s krásnými jmény

Škrkavka

Askarióza- nejčastější helmintiáza, tvoří 90% infekcí, takže se jí budeme věnovat podrobněji. Škrkavky jsou dlouhé, ošklivé červy, které útočí na lidské tenké střevo. Na světě je každoročně registrováno až 800 milionů případů ascariázy.

Zdrojem infekce jsou všechna nemytá ovoce, zelenina a bobule. Škrkavky jsou různé: existují ty, které infikují tělo zvířat, ale pro člověka existuje samostatný druh. To znamená, že je nemožné se nakazit askariózou ze zvířete.

Jak již bylo zmíněno výše, parazity jsou nejčastěji zachycovány dětmi kvůli jejich uvolněnému chování. V případě askariózy obyvatelé venkova všech věkových skupin stále spadají do rizikové skupiny - často přicházejí do styku se zemí, kde se skrývají larvy ascaris. Hlavními příznaky ascariázy jsou nevolnost, zvracení, průjem, slabost, špatná chuť k jídlu, nesnesitelné svědění konečníku, vysoká horečka.

Mezi komplikace ascariasis (vyskytují se, pokud paraziti nejsou detekováni po dlouhou dobu) - střevní obstrukce, apendicitida, pankreatitida (zánět slinivky břišní). Existují případy, kdy se škrkavky, které již uvnitř člověka narostly na maximální velikost (a to je téměř 30 cm), plazily do plic, krku, dutin. Takto je objevili pacienti.

Schistosoma

Jen si to představte - mezi vašimi střevy se plazí dlouhý bílý červ. Není přesně známo, zda infikovaná osoba vždy cítí pohyb škrkavek v sobě. Pro každý případ můžete poslouchat sami sebe.

Existují i další, vzácnější helmintiázy. Červ s odvážným názvem „Toxocara" způsobujetoxokaróza. . . Mohou být také infikováni psy. Příznaky budou různé - horečka, bronchitida, pneumonie, kožní vyrážka.

Patogentrichocephalosisnázev je jednodušší - whipworm. Navenek to vypadá jako malý bič. Nejčastěji je toto onemocnění obecně asymptomatické a pokud je počet parazitů již mimo rozsah, pak příznaky začínají jako u ascariázy.

Červi z rodu Strongyloides stercoralis (patogenystrongyloidóza) - jedná se o stejné plazy, které mohou proniknout člověkem kůží (i neporušenou). Můžete se nakazit stejným způsobemměchovec. . . Pokud se to stane, pak na místech, kde se červi plazili, bude silné svědění a v průběhu času se u nemocného objeví průjem, bolest břicha a vyrážka na kůži.

To jsou jen některé z odrůd helmintiózy - jsou jich celkem stovky, z nichž každá má své vlastní vlastnosti.

A co je nejdůležitější, můžete zemřít na červy.Naštěstí se to nestává často, ale paraziti jsou navrženi tak, aby žili ze zdrojů svého hostitele. Červi požírají vnitřní orgány zevnitř, mohou se plazit do plic a dokonce i do srdce - to vše představuje obrovské nebezpečí pro život. Kromě toho produkují toxiny, které vstupují do krve, a proto se tento jed ve skutečnosti šíří po celém těle.

Pouze včasné odstranění helmintů z těla může zachránit nevyhnutelné vážné následky.

Najděte a zneškodněte

Tasemnice

Je třeba si uvědomit, že červi často mohou žít v těle šťastně až do smrti, dokud vás nerozdělí analýza výkalů. Položí miliony vajec do vašich střev, ale příznaky se nemusí objevit. Právě ve výkalech lze nalézt larvy parazitů a samy o sobě.

Je důležité, aby lékař nezaměňoval příznaky ascariasis nebo jiné helmintiózy s jinými diagnózami - například může dojít k zvracení s desítkami dalších onemocnění a kožní vyrážka je známkou nemocí úplně jiného druhu. Se všemi svými příznaky, podobně jako u parazitární infekce, byste se měli okamžitě poradit s lékařem.

Diagnóza helmintiózy se provádí vyšetřením výkalů. Existují serodiagnostické metody: ELISA (enzymový imunosorbentní test - krev se kontroluje na přítomnost specifických protilátek, které se v ní objevují, když jsou infikovány jedním nebo jiným typem helmintiózy).

Další spolehlivou diagnostickou metodou je rentgen - snímek ukáže červy, které se plazí skrz vaše střeva (nebo na jiných místech). Bezpochyby je předepsán test krve a moči, který stanoví hladinu intoxikace těla a předepíše správnou léčbu.

Farmaceutické společnosti již dlouho přicházejí s řadou antihelmintických léků, které účinně pomáhají zbavit se červů. V průměru trvá léčba helmintiázy 3 až 5 dní. Nejčastěji můžete být léčeni ambulantně - nemusíte ležet v nemocnici (pokud jste si již „nezasloužili" komplikace).

Pokud jste to ještě nepochopili, připomínáme vám: červi mohou chytit naprosto vše, bez ohledu na pohlaví, věk a sociální postavení.Samozřejmě nezapomeňte jíst čistou zeleninu a jiná jídla, udržovat čisté nádobí a před večeří si vždy umýt ruce. Pokud často cestujete, zejména do tropických zemí Asie a Afriky, měli byste dodržovat všechna hygienická pravidla dvakrát pečlivě.