Jak zjistit, zda má člověk červy

Riziko nákazy helmintů vždy existuje pro každého. Děti navštěvující mateřskou školu nejčastěji trpí parazity. Ale dospělí, kteří pečlivě dodržují pravidla hygieny, z toho nejsou imunní. Můžete se nakazit hlístami hladením zvířete, konzumací špatně umytého ovoce nebo masa, které nebylo dostatečně tepelně ošetřeno. Červi přinášejí obrovské škody na zdraví, je důležité včas pochopit, že se červi objevili, a zvolit účinnou metodu léčby.

První příznaky - jak určit přítomnost parazitů?

Pokud se červi objeví v těle dospělého, pak v počátečním stadiu infekce neexistuje výrazná symptomatologie. Jasné příznaky se objevují, když se paraziti začnou množit a být aktivní, otrávit tělo toxiny a vstřebat většinu živin.

Běžné příznaky napadení červy:

 1. Průjem - Přítomnost parazitů často vede k podráždění žaludku. Existuje pro to několik důvodů. Za prvé, kvůli helmintům je narušena normální funkce zažívacího traktu. Zadruhé - některé druhy červů vylučují látky, které vyvolávají průjem.
 2. Nepohodlí v břiše, nadýmání, plynatost - tyto příznaky se mohou objevit po celá léta, pokud červi parazitují ve střevech.
 3. Zácpa a stagnace žluči - pokud mají lidé velké červy, mohou blokovat žlučovody, střevní lumen, který vede k poruchám oběhu žluči, komplikuje proces vyprazdňování. Přítomnost velkého počtu parazitů, které jsou relativně malé, vede k podobnému výsledku. Vytvářejí celé kolonie blokováním kanálů.
 4. Alergické reakce - přítomnost parazitů aktivuje imunitní obranu. Zvyšuje se produkce ochranných krvinek, což vede k rozvoji alergií. Hlístice také otráví člověka odpadními produkty, což je také častá příčina alergie.
 5. Syndrom zánětlivého střeva - Když se ve střevech objeví červi, neustále dráždí stěny. Výsledkem je zánět.
 6. červi paraziti z lidského těla
 7. Bolestivé pocity ve svalech, kloubech - červi často poškozují svalové a kloubní tkáně, vyvolávají v nich zánětlivé procesy. V kloubní tekutině může žít mnoho druhů parazitů. Pak se objeví nepříjemné pocity podobné známkám artritidy.
 8. Dermatologická onemocnění - po infekci červy lidé často začínají trpět dermatitidou, kopřivkou, ekzémy a různými vyrážkami.
 9. Špatný vzhled - přítomnost červů lze označit běžnými kosmetickými vadami: akné, akné, výskyt časných vrásek, vypadávání vlasů, až plešatost, praskliny na pokožce, křehké nehty, špatná pleť, protože paraziti konzumují většinu živin důležité pro udržení normálního stavu pokožky.
 10. Anémie - některé druhy parazitů, například Trichomonas a další prvoky, se lepí na stěny střev a sají krev z cév. Při dlouhodobém pobytu v těle nebo u velkého počtu z nich to může vést k anémii.
 11. Problémy s váhou - nejčastěji je infekce červy doprovázena výrazným úbytkem hmotnosti, protože člověk začíná trpět zažívacími potížemi. Paraziti však také vyvolávají nadměrné přibývání na váze. K tomu nejčastěji dochází při parazitování na páskových červech. Pohlcují velké množství živin, takže člověk neustále pociťuje hlad, chuť k jídlu a podle toho se jeho váha výrazně zvyšuje.
 12. Poruchy nervového systému - Paraziti uvolňují silné toxiny, které poškozují centrální nervový systém. Výsledkem je, že je člověk nervózní, podrážděný nebo naopak apatický. Často se obává, trápí, rozčílí se, upadá do depresivních stavů bez objektivního důvodu.
 13. Problémy se spánkem - člověk, který trpí napadením červy, se může často probouzet v noci, protože právě tehdy se tělo nejaktivněji zbavuje toxinů vytvářených parazitickými červy.
 14. Bruxismus - Pokud má člověk skřípání zubů během spánku, může to znamenat přítomnost parazitů. Tento příznak je zvláště výrazný u dětí.
 15. Zvýšená únava - na pozadí helminthické invaze, zejména u pokročilé formy, se vyvíjí syndrom zvýšené únavy. Je těžké se na něco soustředit, zapamatovat si informace. Snižuje se účinnost, snižuje se intelektuální a emoční produktivita.
 16. Onemocnění dýchacích cest - červi jsou často lokalizováni v plicích i v dýchacích cestách. To vede k zánětu, kašli, tvorbě hlenu. Na pozadí invaze se může vyvinout astma a zápal plic.
 17. Poruchy imunitního systému - Paraziti významně oslabují imunitní systém, zejména u dětí. Ochranné funkce těla klesají. To vede k častým nemocem.
 18. Onkologie - pokud se helmintiáza neléčí léta, paraziti negativně ovlivňují fungování všech systémů a orgánů, otráví tělo, což se může stát spouštěčem vzniku maligních nádorů.
nespavost jako příznak parazitů v těle

Časté problémy se spánkem mohou také signalizovat přítomnost červů v těle.

Specifické příznaky helminthické invaze, intenzita jejich exprese závisí na lokalizaci parazitů a jejich počtu. Symptomatologie je také určena tím, jak se helminti usadili v těle.

Zvažme hlavní typy infekcí a jejich typické projevy:

 1. Invazi Ascaris doprovázejí bolesti břicha, zvracení, špatná chuť k jídlu a onemocnění jater. Často se objevuje dermatitida, suchý kašel a teplota stoupá. Je možná střevní obstrukce.
 2. Infekce pinworm vede k bolestem břicha, dermatitidě a vulvovaginitidě. Typickým příznakem těchto červů je svědění v řiti. Může to být mírné nebo velmi intenzivní.
 3. Po infikování bičími červy se často vyvíjí dysbióza, anémie a nedostatek vitamínů.
 4. Když se v těle vyskytnou paraziti Trichinella, vyvine se pankreatitida, horečka a objeví se ikterický syndrom. Člověk často trpí bolestmi svalů, otoky a problémy s nervovým systémem.
 5. Když se v těle usadí tasemnice skotu nebo vepřového masa, nastanou vážné zdravotní problémy. Osoba trpí těžkou žaludeční nevolností, nevolností, bolestmi hlavy, slabostí. Je pozorována rychlá ztráta hmotnosti, dochází k anémii a apatii. Typickými příznaky infekce tasemnicemi jsou kyselé říhání, nadměrná bledost a tvorba bílého povlaku na povrchu jazyka.
 6. Hlavními příznaky infekce motolice jsou průjem nebo zácpa, vysoká horečka, silná bolest svalů, dušení a žlučová kolika. Existují také problémy se spánkem, ztrátou síly, problémy s udržováním rovnováhy. Osoba se stává velmi podrážděnou a temperamentní. Trápí ho těžké alergie.
bolesti břicha a nevolnost jako příznak parazitů

Známky červů u dětí

Pokud jsou červi v křehkém těle dítěte, potom se symptomatologie projevuje jinak než u dospělých.

Příznaky typické pro napadení hlístem u dítěte:

 1. Neustálé pokusy o poškrábání konečníku kvůli silnému svědění.
 2. Broušení zubů ve spánku.
 3. Suché vlasy, šupinatá kůže, dermatitida.
 4. Špatná chuť k jídlu, neustálá touha jíst jen sladkosti.
 5. Střídání nadměrné aktivity se zvýšenou ospalostí.
 6. Bolest v pupku.
 7. Zhoršení koncentrace.

I když dítě stále neumí mluvit, což znamená, že si nemůže stěžovat na zhoršení svého stavu, rodiče by měli být upozorněni nadměrnou slzavostí, slinením a špatným spánkem. Mohou naznačovat infekci červy.

Za přítomnosti těchto příznaků je důležité diagnostikovat přítomnost červů. Pro děti jsou paraziti velmi nebezpeční, protože mohou vyvolat zpoždění intelektuálního a fyzického vývoje a absorbovat velké množství živin.

nedostatek chuti k jídlu u dítěte s parazity v těle

Pokud vaše dítě odmítá jíst a dává přednost pouze sladkostem, je to příznak napadení hlístem.

Přesná diagnóza - testy na červy

Přítomnost příznaků typických pro helminthickou invazi nám neumožňuje s naprostou jistotou tvrdit, že paraziti žijí v lidském těle. Chcete-li stanovit přesnou diagnózu, nemůžete se obejít bez testů: abyste mohli přesně zjistit, zda jsou červi nebo ne, abyste zjistili, jaký druh helminthu zasáhl tělo, musíte provést vyšetření.

Následující testy na červy pomohou přesně identifikovat onemocnění:

 1. Analýza výkalů - vajíčka helmintu se nacházejí ve výkalech i v jejich zbytcích. Tato analýza není příliš přesná. Musí být provedeno nejméně třikrát s odstupem několika dnů, protože červi nekladou vajíčka každý den. Takže budete moci získat skutečné výsledky.
 2. Škrábání z konečníku a perinea - umožňuje určit přítomnost červa a ascaris.
 3. Enzymaticky vázaný imunosorbentní test - detekuje imunoglobuliny, které se tvoří v krvi jako reakce těla na parazitismus konkrétních druhů červů. Pro tuto studii je odebrána venózní krev.
 4. Nachází se v nich analýza sekrecí vylučovaných duodenem - vajíčka a zbytky těl parazitů.

Jako další diagnostické metody se používají ultrazvuk, endoskopie a tomografie. Umožňují přesně pochopit, kde se kolonie parazitů nacházejí.

Chcete-li zkontrolovat výskyt červů u kojenců, musíte si na konečník připevnit lepicí pásku. Na něm mohou zůstat helmintová vejce. Na tomto základě bude možné pochopit, že dítě je infikováno. To však není přesná diagnóza.

krevní test na parazity v těle

Co dělat, když jsou červi

Pokud kontrola ukázala, že vy nebo dítě máte červy, musí být okamžitě odstraněni. Přítomnost parazitů má velmi negativní vliv na stav člověka; ve zvláště pokročilých případech dokonce dochází k úmrtí.

Abyste dosáhli maximálního zlepšení stavu, musíte důsledně projít 3 fázemi antihelmintické terapie:

 1. Přípravek - zajišťuje předběžné očištění těla od toxinů vytvořených v důsledku vitální aktivity parazitů. K tomu musíte 5-7 dní před jídlem vypít dýňový olej. Lze použít sorbenty.
 2. Přímé odstraňování červů - odstraňují se pomocí léků nebo lidových prostředků. Hlavní věc je postupovat podle pokynů.
 3. Obnovující - v této fázi musíte vypít komplexy vitamínů, které pomohou obnovit normální fungování těla.

Musíte také dodržovat dietu. Smažené, mastné, moučné a sladké pokrmy jsou ze stravy vyloučeny. Musíte jíst polévky, obiloviny, hodně ovoce a zeleniny.

Léčba drogami

Anthelmintické tablety a suspenze vám pomohou rychle se zbavit červů. Existují různé typy léků. Některé jsou navrženy tak, aby zničily určitý druh parazita, s pomocí jiných se léčí smíšené napadení, když v těle parazituje několik druhů červů.

léky na odstranění parazitů z těla

Léčba bez pilulek - lidové léky

Doma můžete červy odstranit pomocí lidových prostředků. Existuje mnoho receptů. K jejich přípravě se používají výhradně přírodní ingredience: dýně, ořechy, bylinky, cibule, česnek. Z nich se vyrábějí odvary, nálevy, klystýry.

Lidové recepty jsou pomalejší než léky. Léčba trvá 10–20 dní. Tato nevýhoda je však kompenzována bezpečností těchto léků. Je jen důležité zajistit, aby osoba nebyla alergická na konkrétní složky tradičních léků.

Pokud se vyskytnou známky typické pro chronická onemocnění, ale jejich léčba nepřinese očekávaný výsledek, nebo se po ukončení léčby stav rychle zhorší, důvodem může být infekce červy. Pokud se objeví alarmující příznaky, je nutné vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc, abyste mohli včas zahájit účinnou antihelmintickou léčbu.